CV

 

Miapetra Susanna Kumpula-Natri

Syntynyt 19.05.1972 Vaasassa

Koulutus

Kirkkopuiston lukio, ylioppilas 1991
Vaasan teknillinen oppilaitos, BSc insinööri 1995
Vaasan yliopisto, kauppatieteiden ylioppilas 1995 –

Kielitaito

englanti, sujuva
ruotsi, sujuva
ranska, hyvä
venäjä, alkeet

Työura

Euroopan parlamentti, europarlamentaarikko 2014
Suomen eduskunta, kansanedustaja Vaasan vaalipiiristä 2003-2014
Valtioneuvoston kanslia, pääministerin erityisavustaja 2000-2003
Eurooppalainen Suomi ry, tiedottaja, vt. toiminnanjohtaja 1997-2000

Toiminta Euroopan parlamentissa

Jäsenyydet valiokunnassa ja valtuuskunnissa

ITRE-valiokunta (teollisuus, energia, tutkimus ja viestintä) – jäsen
EMPL-valiokunta (työllisyys- ja sosiaaliasiat) – varajäsen
EU:n ja Moldovan parlamentaarisen yhteistyövaliokunnan jäsen
Euronestin parlamentaarisen edustajakokouksen jäsen

Työryhmät

Parlamentin biotalousalaryhmän puheenjohtaja

Parlamentin edustajasivu.

Toiminta eduskunnassa

toimielinjäsenyydet ja tehtävät eduskuntakausilla

Puhemiesneuvosto 30.06.2011 – 17.06.2014
Suuri valiokunta 02.04.2003 – 08.09.2006, 11.01.2007 – 20.03.2007, (vj) 03.04.2007 – 17.09.2007, 18.09.2007 – 10.09.2008, 31.03.2009 – 17.06.2014, (pj) 30.06.2011 – 17.06.2014
Perustuslakivaliokunta 02.04.2003 – 30.09.2005
Ulkoasiainvaliokunta 02.04.2003 – 25.04.2003, (vj) 05.06.2012 – 12.06.2014
Hallintovaliokunta 02.04.2003 – 25.04.2003
Talousvaliokunta 29.04.2003 – 08.09.2006, 11.01.2007 – 10.09.2008, (vj) 11.09.2008 – 30.03.2009, 31.03.2009 – 10.06.2014
Ympäristövaliokunta 04.10.2005 – 15.09.2006, 11.01.2007 – 20.03.2007
Valtiovarainvaliokunta (vj) 03.04.2007 – 10.09.2008, (vj) 31.03.2009 – 09.09.2009
Verojaosto 04.05.2007 – 10.09.2008, 01.04.2009 – 09.09.2009
Työ- ja elinkeinojaosto ( – 03.02.2008 Kauppa- ja teollisuusjaosto) 04.05.2007 – 10.09.2008, 01.04.2009 – 09.09.2009
Tulevaisuusvaliokunta 10.09.2009 – 29.06.2011
Suuren valiokunnan työjaosto (pj) 01.07.2011 – 17.06.2014
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta 02.04.2003 – 07.02.2005, (vj) 08.02.2005 – 20.03.2007, 10.06.2011 – 29.06.2011, (vj) 30.06.2011 – 05.02.2012
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta 29.04.2003 – 20.03.2007
Kansainvälisten asiain foorumi 30.06.2011 – 17.06.2014

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 19.03.2003 -30.6.2014
Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja 02.02.2010 – 21.06.2011

Yhteiskunnallinen toiminta

Toiminta Brysselissä

Suomalaisen energiaverkoston vetäjä
Internet-forumin jäsen
European Energy Forumin hallituksen jäsen

Valtiolliset luottamustehtävät

Valtion liikuntaneuvosto (vj) 2003-2007
Valtion liikuntaneuvoston liikuntapoliittinen jaosto 2003-2007

Kunnalliset luottamustehtävät

Oy Vaasan Ammattikorkeakoulun hallitus 2010-2014
Vaasan Sähkö Oy:n hallitus, varapuheenjohtaja 2009-
Vaasan kaupunginvaltuusto 1. Varapuheenjohtaja 2005-2008, jäsen 1997-
Pohjanmaan maakuntaliiton valtuusto, puheenjohtaja 2005-

Muut luottamustehtävät

EPV Energia Oy:n hallitus 2012-
Finnvera oyj:n hallintoneuvosto 2012-2014
Suomen Satamaliiton hallitus 2009-
Puolueiden kansainvälinen demokratiayhteistyö ry DEMO (pj) 2008-2009
Anvian hallintoneuvosto 2008-
Eurooppalainen Suomi ry (pj) 2007-2013
Paasikivi-seura ry neuvottelukunta 2005-
Kansanvalta 2007 -toimikunta (Oikeusministeriö) 2005
Rautaruukki oy:n hallintoneuvosto 2004-2009
Rautaruukki oy:n hallintoneuvosto 2004-2009
Naiset 96 ry (pj) 2002-2004