Uutiskirje helmikuu 2023

Kirjoittaja:

Julkaistu:

Kategoria:

Kevättä kohti

Helmikuu on ollut kiireistä aikaa. Monet säädökset, joiden parissa olen työskennellyt aktiivisesti, ovat edenneet valiokunta- ja täysistuntotyössä. Vaikka kuukausi on vasta hieman yli puolen välin, on siihen muun parlamentaarisen työn lisäksi mahtunut jo minitäysistunto Brysselissä, erikoisistunto Ukrainan presidentti Zelenskyn kanssa, sekä tietysti tämän viikkoinen täysistunto Strasbourgissa. Näistä siis lisää tässä uutiskirjeessä!(Ps. voit nyt navigoida haluamaasi osioon uutiskirjeessä klikkaamalla ”tässä uutiskirjeessä” osion otsikoita)Terveisin,Miapetra ja tiimi
Tässä uutiskirjeessä:Nostot täysistuntoviikolta

Teollisuus

Energia ja ilmasto

Kotimaan kuulumiset

Medianostot

Tapaamiset

Kabinetin yhteystiedot
Nostot täysistuntoviikolta
Uudet henkilö- ja pakettiautot päästöttömiksi vuoteen 2035 mennessä
Saimme ensimmäisen Fit for 55 -paketin asetuksen maaliin, kun hyväksyimme lopullisen asetuksen uusien henkilöautojen ja uusien kevyiden hyötyajoneuvojen hiilidioksidipäästönormien kiristämisestä unionin ilmastotavoitteiden mukaisesti. Uusien autojen on oltava päästöttömiä vuonna 2035, mikä tarkoittaa vain sähkö- ja vetyautojen myyntiä. Lakiin on kuitenkin lisätty kehotus komissiolle laajentaa hiilineutraaliuden käsitettä elinkaaripäästöiltään nollapäästöisiin polttoaineisiin erityisesti hälytysajoneuvojen tarpeisiin.

Liikennesektori on EU:n toiseksi suurin päästölähde ja tieliikenne kattaa näistä päästöistä yli 70 prosenttia, joten kyseessä on todella merkittävä päätös. Nyt on vain varmistettava, että infrastruktuuri, kuten latauspisteet ja akut, rakennetaan riittävällä tahdilla.

REPowerEU-energiatukitoimet
Hyväksyimme parlamentissa kunnianhimoisen REPowerEU-paketin EU:n jäsenmaiden energiajärjestelmien uudelleenrakentamiseksi. Paketti toimii täsmälääkkeenä Venäjän hyökkäyssodan seurauksena syntyneeseen Euroopan energiakriisiin, mutta toimii samalla myös vihreän siirtymän vauhdittajana. Pohjimmiltaan paketti koostuu Recovery and Resilience Facilityn täydentämisestä ja muuttamisesta.

Recovery and Resilience Facility (RRF) on rahasto, joka on perustettu puskuroimaan COVID-19:n aiheuttamaa talouskriisiä ja se tukee EU:n jäsenmaita kahdella tavalla: 1) Se auttaa jäsenmaita selviytymään energiakriisin lyhytaikaisista vaikutuksista, lisää toimitusvarmuutta ja alentaa eurooppalaisten kuluttajien sodasta johtuvia pilviin nousevia laskuja. 2) Rahasto tekee kaiken tämän EU:n ilmastotavoitteiden mukaisesti ja nopeuttaa siirtymistä kohti päästöttömiä energiajärjestelmiä myös pitkällä aikavälillä.

Paketti on merkittävä saavutus S&D-ryhmälle, joka on pitänyt yllä pyrkimystä vastata kaikkiin kolmeen haasteeseen, sosiaali-, energia- ja ilmastokriisiin, samanaikaisesti.

INGE-erityisvaliokunnan uudet vastuut
Euroopan parlamentti hyväksyi ulkomaista häirintää ja disinformaatiota käsittelevän INGE-erityisvaliokunnan lisävastuut. Kaksi vuotta sitten S&D:n aloitteesta perustettu erityisvaliokunta pyrkii vahvistamaan Euroopan parlamentin läpinäkyvyyttä ja vastuullisuutta.

Uusien vastuiden valtuuttamana INGE-valiokunta käy läpi ja pyrkii tunnistamaan puutteita Euroopan parlamentin avoimuudessa, vastuullisuudessa ja korruption torjuntaa koskevissa säännöissä sekä antaa suosituksia mm. kansallisten parlamenttien ja toimielinten hyviksi todettujen käytäntöjen pohjalta.
 TeollisuusOlemme heränneet vahvistamaan oman teollisuuden kriisinkestävyyksien pohjaa ja lisäämme teknologista automoniaa. Aiemmin on tehty akkuasetus ja nyt etenee siruteollisuuden tukeminen. Saatoimme Euroopan parlamentin helmikuun täysistunnossa Strasbourgissa eteenpäin EU:n puolijohdinteollisuutta ja siruyhteisyritysten koskevaa lainsäädäntöä. Parlamentin kannaksi sirusäädöksen (Chips Act) trilogineuvotteluihin hyväksyttiin nopeutetulla menettelyllä ITRE-valiokunnan kanta, josta äänestimme jo 24. tammikuuta. Lisäksi hyväksyimme Horisontti Eurooppa -tutkimusohjelman alaisen siruyhteisyrityksen päivittämistä koskevan aloitteen.

Sirusäädöksen kolme keskeisintä tavoitetta ovat kehittyneiden sirujen tutkimuksen edistäminen EU:n teknologisen aseman parantamiseksi, sirujen tuotantolaitosten rahoittaminen ja luvittaminen vähentääksemme riippuvuuttamme olemassa olevien siruteknologioiden tuonnista yksittäisistä maista sekä erityisen kriisimekanismin perustaminen mahdollisten tuontiongelmien välttämiseksi. Sirusäädöksen tarkoitus on sekä valmistautua tulevaisuuden ongelmiin puolijohteiden saatavuuden kanssa että kehittää Euroopan asemaa keskeisenä toimijana globaalissa tuotantoketjussa. Komission tavoitteena on, että säädöksen avulla voidaan kaksinkertaistaa EU:n maailmanlaajuinen markkinaosuus 10 prosentista 20 prosenttiin.

Olin mukana valmistelemassa parlamentin kansainvälisen kaupan valiokunnan mietintöä sirusäädökseen ryhmäni varjoneuvottelijana viime syksynä, jolloin painotimme erityisesti kansainvälistä yhteistyötä luotettavien kumppanien, kuten Taiwanin, Etelä-Korean ja Yhdysvaltojen, kanssa. Tämä kansainvälinen näkökulma sisällytettiin myös parlamentin kantaan.Energia ja ilmasto
Vuoden alku on ollut kiireinen energia- ja ilmastoasioiden osalta, kun olemme parlamentissa viimeistelleet Fit for 55 -ilmastolakipaketin aloitteita. Äänestimme energiavaliokunnassa helmikuun alussa rakennusten energiatehokkuusdirektiivin ja päivitetyn kaasumarkkinapaketin muutosehdotuksista. Aloitteet etenevät seuraavaksi maaliskuun täysistuntoon ja siitä trilogineuvotteluihin neuvoston ja komission kanssa. Lopullista tekstiä odottelemme kesälle.

Kaasumarkkinapaketti lisää uusiutuvien ja vähähiilisten kaasujen kuten biometaaniin ja vedyn käyttöä ja osallisuutta energiaverkostossa. Erityisesti vedyn saatavuutta parannetaan investoinneilla vetykäytäviin, joilla varmistetaan vedyn vapaa liikkuvuus yli rajojen. Viime kaudella neuvottelemani rakennusten energiadirektiivin uusi Fit for 55 -päivitys puolestaan vähentää EU:n energiariippuvuutta ja laskee kuluttajien menoja. On arvioitu, että jokainen prosentti lisää energiatehokkuutta EU-tasolla vastaa 2,6 prosentin laskua fossiilikaasun tuonnissa.Kotimaan kuulumisetTammikuun lopussa vierailin Turussa, jossa kävin tutustumassa mm. Vasaramäen koulun valmistavaan yksikköön, jossa ukrainalaiset lapset ja nuoret saavat valmistavaa koulutusta. Tärkeää työtä, joka auttaa heitä pääsemään täysillä mukaan koulutusjärjestelmäämme. Vierailin lisäksi Green NortH2 Energy-yhtiössä, joka kehittää vihreän vedyn tuotantolaitosta alueelle. Illalla oli vielä luvassa Schuman – seuran järjestämä Eurooppa-tilaisuus. Panimoravintola Koulussa oli tupa täynnä Eurooppa-asioista kiinnostuneita turkulaisia. Hieno ilta!Perjantaina 3.2. olin aamulla Eurooppa-salissa keskustelemassa energiakriisin kestävistä teknisistä ratkaisuista. Tilaisuuden järjestivät Euroopan parlamentin Suomen-toimisto ja LUT-yliopisto. Kanssani keskustelemassa olivat MEP Hautala, Helsingin yliopiston professori ja maanpuolustuskorkeakoulun dosentti Veli-Pekka Tynkkynen sekä professori ja Dekaani Olli Pyrhönen, LUT School of Energy systems.

Keskustelun jälkeen oli ilo tavata eduskuntaryhmämme kansanedustajia ja Englannista Labour-puolueen edustajia, jotka olivat vierailulla Suomessa. Lauantaina 4.2. vietettiin SDP:n eduskuntavaalien kampanjan avajaisia. Kerrassaan upea tapahtuma, jossa oli ilo tavata paljon tuttuja ja virittäytyä tulevia vaaleja varten. Meillä on erinomainen, tulevaisuuteen katsova vaaliohjelma ja upeita ehdokkaita ympäri Suomen. Tapahtumasta sai virtaa pitkälle kevääseen.

Helmikuun ensimmäisellä viikolla ehdin podcastin nauhoitukseen, jossa aiheena oli ilmastopolitiikka ja ihmisoikeudet. Lisäksi vierailin kahdessakin eri koulussa, teatterikoulu ILMIÖ:ssä Helsingissä ja musiikkiopisto Juvenaliassa Espoossa. Hienoa tavata lahjakkaita nuoria, ja saada seurata laadukasta taideopetusta!

Tällä viikolla Strasbourgin täysistuntoviikon lisäksi osallistuin torstaina Metsäteollisuuden talviseminaariin Helsingissä, jossa pidin keynote – puheenvuoron. Illalla taas puhuin Suomalaisen klubin teknologia illassa siruista ja puolijohteista. Perjantaina ehdin vielä vierailla Kemiralla Espoossa ja kuulla heidän toiminnastaan. Sitten onkin luvassa hiihtolomaviikko perheen kesken, jossa pääsen nauttimaan hangista ja laskettelusta!*|MC:TOC|Miapetran medianosototDemokraatti: Tytöttelystä businekseenTapaamisetTapaamiset 19.1. – 17.2.2023

24.1. Tapaaminen Kemin Digipolis Oy:n kanssa. Aiheena Euroopan Unionin rahoittamat hankkeet.
24.1. Tapaaminen European Paper Packaging Alliancen kanssa. Aiheena pakkausjätedirektiivi.
25.1. Tapaaminen Vantaan Energia, Borealis & Remeo. Aiheena EU:n kiertotalousagenda.
31.1. Tapaaminen Catharina Sikow-Magnyn kanssa (DG ENER). Aiheena sähkömarkkinat.
31.1. Tapaaminen Pietarsaaren sataman kanssa. Aiheena TEN-T.
1.2. Tapaaminen Päijät-Hämeen maakuntahallituslaisten kanssa. Aiheena EU -asiat yleisesti. 
7.2. Tapaaminen Vaasan ammattikorkeakoulun edustajien kanssa. Aiheena energia-asiat.
14.2. Tapaaminen Tanskan pysyvän EU -edustuston kanssa. Aiheena sähkömarkkinat.
14.2. Tapaaminen USA:n EU -edustuston kanssa. Aiheena EU-US suhteet (energia- ja digiasiat). 
14.2. Tapaaminen Metsä Groupin kanssa. Aiheena ennallistaminen ja pakkausjäteasetus. 
15.2. Tapaaminen Musiikintuottajien kanssa. Aiheena äänitealan ajankohtaiset asiat. Kabinetin henkilökunta ja yhteystiedot